Obsedání -Trénink koní

1

Příprava mladých koní na obsedání. Tato fáze výcviku koně probíhá především ze země. Učím koně jemně reagovat na ohlávku a vodítko, dávat hlavu dolů, nahoru, laterální ohnutí krku, stát v klidu při čištění a strouhání kopyt. Dále koně učím jemné přechody – krok, klus, cval, zastavení, zacouvání – a to jak na kruhu na dlouhém vodítku tak vedle člověka. Také se koně učí ohýbat zádí  i předkem od člověka i ke člověku a to vše z obou stran koně. Koně se učí přijmout deku a sedlo, jezdí na ohlávce.

2

Obsedání. V této fázi výcviku se koně, kteří už jsou zvyklí na sedlo a prošli přípravou viz bod 1, připravují na přijmutí jezdce ze hřbetu. Nejprve se učí jezdit vedle druhého koně, na kterém sedí jezdec – naučí se jemně reagovat na pobídky.Pod jezdcem se naučí na kruhové jízdárně a na obdélníkové jízdárně jemné přechody krok, klus, cval, zastavení, zacouvání, laterární ohýbání hlavy – vše na ohlávce i na uzdečce.

3

Nakládání koně do přepravníku (je potřeba si dovést svůj vlastní vozík). Koně nejdříve učím základní principy bez vozíku. Po této přípravě následuje vlastní nakládání, a to jak za člověkem, tak i na vyslání.

4

Koně co mají problémy řeším vše individuálně podle potřeb koně. Bojí se váš kůň? Dělá si to, co chce? Narušuje váš osobní prostor? Kopnul vás? Nemůžete ho v klidu nauzdit nebo nasedlat? Bojíte se vedle něj chodit ze země? Vyhazuje? Utíká vám? Nemůžete ho ve výběhu chytit?

5

Příprava na strouhání kopyt. Koně se naučí dávat všechny 4 nohy a nechat je při strouhání na stoličce, takže už nemusíte mít strach z kopytáře.

6

Hříbata – naučím je nechat si dát ohlávku, chodit bez tahání na vodítku, zvedat nohy, nechat se vystrouhat, nechat se ošetřit, nechat se ostříhat, nastupovat do vozíku.

7

Individuální trénink ze země i ze sedla dle potřeb majitele.